چگونه از کالای ایرانی حمایت کنیم

مدیر عامل شرکت شهرکهای صنعتی استان لرستان  با تاکید بر ضرورت حمایت از تولید و اشتغال و توسعه سرمایه گذاری در کشور؛ به تشریح چند نکته درباره حمایت از کالای ایرانی پرداخت.

 

 

به گزارش روابط عمومی شرکت شهرکهای صنعتی لرستان، بختيار رازاني مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی لرستان با اشاره به نامگذاری سال از سوی مقام معظم رهبری مبنی بر “حمایت از کالای ایرانی ” گفت : حمایت از کالای ایرانی بایستی بعنوان ترجیح مصرف کنندگان آشکار شود به عبارتی در شرایط بازار و با دسترس بودن کالای ایرانی و خارجی ، مصرف کنندگان داخلی کالای ایرانی را بر کالای خارجی ترجیح دهند این همان اصل اساسی در اقتصاد است که در واقع علایق درونی افراد یا ترجیحات مصرف کنندگان متمایل به مصرف کالای داخلی باشد ، حتی با تغییر قیمتها در بازار و در دسترس بودن کالای خارجی اولویت و ترجیح مصرف کننده بایستی تقاضا برای کالای ایرانی باشد .

 

 

 

رازانی افزود : اگر این اصل که رجحانات مصرف کننده می باشد را به یک فرهنگ عمومی تبدیل کنیم قطعا در آینده نزدیک شاهد افزایش چشمگیر تقاضا برای کالای تولید داخل خواهیم بود که می توان از آن به عنوان عرق ملی برای حمایت از کالای تولید داخل نیز نام برد .

 

 

 

ایشان در ادامه اظهار داشت : اما فارغ از اصل فوق که مقدم بر سایر خصوصیات در انتخاب سبد کالای مصرفی است بایستی جامعه هدف کالای ایرانی بررسی و نسبت به رفع نقاط ضعف آن اقدام نمود .

 

 

 

رازانی همچنین اعلام کرد : در یک بررسی کلی می توان تقاضا برای کالاهای تولید داخل را برای چهار گروه هدف مورد بررسی قرار داد . اول خانوارها که عمدتا مصرف کننده ملزومات و کالاهای اساسی هستند دوم خود تولید کنندگان که از کالاهای ساخت داخل بعنوان مواد اولیه در تولیدات خود استفاده می کنند و سوم دولت ، وزارتخانه ها و سازمانها و ادارات دولتی که از مهمترین مصرف کنندگان کالاهای داخلی می باشند و چهارم تقاضای خارجی یا همان صادرات است ، اگر بخواهیم بصورت کلی بیان کنیم دومین اصل بایستی کیفیت محصولات تولید داخل در مقابل قیمت تمام شده آنها رعایت شده باشد یعنی کالای با کیفیت و قابلیت رقابت برای عرضه در بازار تولید شود . بنابراین وظیفه اصلی تولیدکنندگان تولید کالای با کیفیت بالا و تا حد امکان قیمت پایین می باشد و قطعا دولت بایستی نظارتی دقیق بر این سازوکار اعمال نماید و از تمام توان خود برای حمایت از تولید داخل استفاده کند ، صداو سیما بایستی فرهنگ سازی کند ، آموزش و پروزش و دانشگاههای ما بایستی آموزش دهند تا جایی که مصرف کالای ایرانی تبدیل به یک مسئله ملی شود آنگاه بازار 80 میلیونی داخلی و 400 میلیونی همسایه می تواند به مهمترین بازار عرضه کالای ایرانی تبدیل شود .

 

 

رازانی در پایان با اشاره به اینکه حمایت از کالای ایرانی بایستی به استراتژی اصلی تنظیم بازار تبدیل شود گفت: حمایت از کالای ایرانی به منزله حمایت از تولید کننده و مصرف کننده است و این اقدام می تواند راهگشای اقتصاد کشور در حل بسیاری از مشکلات در نیل به اهداف بلند مدت توسعه اقتصادی باشد .

تصاویر مربوط به خبر